Posidonia oceanica, morska cvjetnica kod nas poznata pod nazivom voga, endemska je vrsta Sredozemnog mora čije livade čine jedno od najvažnijih staništa na svijetu. Ova područja pružaju mrjestilište, hranilište i sklonište za mnoge morske organizme, što ih čini pravom riznicom bioraznolikosti. Važnost livada posidonije prepoznata je na međunarodnoj razini, a Europska unija ih štiti i kroz ekološku mrežu Natura 2000.
Voga je sporo rastuća vrsta, tako u 10 godina naraste tek 10 centimetara. Nestanak i oštećenja livada posidonije predstavljaju velike gubitke na ekonomskoj, biološkoj i ekološkoj skali obalnih ekosustava. U lipnju 2021. pokrenuta je kampanja ”Postani čuvar posidonije” kojoj je cilj osvijestiti javnost o važnosti zaštite i očuvanja morskih cvjetnica, dok je 01. ožujka proglašen je Svjetskim danom morskih cvjetnica.
Regionalna agencija DUNEA, zajedno sa stručnjacima Sveučilišta u Dubrovniku, u provedbi ima dva projekta, MARLESS i SeaClear, koja se direktno dotiču pitanja zaštite morskog okoliša, samim time i livada morskih cvjetnica. Pitanja očuvanja morske bioraznolikosti obrađuju se kroz inovativna rješenja za problem otpada u moru. Tako je kroz projekt SeaClear u tijeku razvoj prvog sustava bespilotnih podvodnih i površinskih plovila za pronalaženje i prikupljanje otpada s morskog dna i iz vodenog stupca. Projekt MARLESS koncentrira se na problem otpada u Jadranskom moru, a uključuje praćenje plutajućeg otpada i mikroplastike, kao i razvoj automatskog sustava za čišćenje otpada s površine mora.
Kroz navedene projekte radi se na podizanju svijesti građana o sveprisutnom problemu otpada u moru te potiče na korištenje održivih opcija u svakodnevnom životu i izbjegavanju jednokratnih proizvoda, posebno plastike, s ciljem smanjenja količine otpada koje u konačnici završava u našem okolišu.
Ukupna vrijednost projekta MARLESS je oko 32 milijuna kuna, od kojih 85 % sufinancira Europski fond za regionalni razvoj. Zahvaljujući ovom projektu, za područje Dubrovačko-neretvanske županije osigurano je 4,5 milijuna kuna, s Regionalnom agencijom DUNEA i Sveučilištem u Dubrovniku kao dijelom partnerskog konzorcija.
SeaClear proračun iznosi nešto manje od 38 milijuna kuna, a financira se u 100 postotnom iznosu iz Europske unije iz programa HORIZON 2020, kroz koji je za područje Dubrovačko-neretvanske županije osigurano više od 6 milijuna kuna.